بنا بر گزارش کمیسیون ملی یونسکو در ایران و بر اساس اعلام دبیرخانه جوایز بین‌المللی سوادآموزی یونسکو، طرح “ترکیب سواد با مهارت‌های پایه رایانه در دوره انتقال”، از سازمان نهضت سوادآموزی موفق شد در فهرست برندگان جوایز بین‌المللی سوادآموزی یونسکو در سال ۲۰۱۸ (جایزه کنفوسیوس) قرار گیرد. موضوع این جوایز برای امسال (۲۰۱۸)، “سوادآموزی و توسعه مهارت‌ها” اعلام شده بود.

هیأت ارزیاب این برنامه، علت اصلی انتخاب طرح فوق را تمرکز طرح بر روی آموزش اصول رایانه برای زنان و بهبود شرایط سوادآموزی این قشر فعال جامعه در راستای توانمندی آنان در حوزه فناوری‌های ارتباطات و اطلاعات دانست.

شایان ذکر است که یونسکو از سال ۱۹۶۷ میلادی هر سال برنامه جوایز بین‌المللی سوادآموزی را برگزار می‌کند و از فعالیت‌های شاخص و برجسته‌ای که در زمینه سوادآموزی توسط افراد و سازمان‌های دولتی و غیردولتی کشورهای عضو انجام می‌شود، تقدیر می‌کند.

این جایزه‌ها شامل جوایز کنفوسیوس برای سوادآموزی (سه جایزه) با محوریت سوادآموزی بزرگسالان مناطق روستایی و جوانان بازمانده از تحصیل، به ویژه زنان و دختران، و جوایز سوادآموزی کینگ سجونگ (دو جایزه) با محوریت توسعه و استفاده از زبان مادری در یادگیری و آموزش هستند.

جوایز این برنامه طی مراسمی که در تاریخ ۷ سپتامبر ۲۰۱۸ (۱۶ شهریور ۱۳۹۷) در پاریس برگزار می شود، اعطا خواهد شد.

کرسی آموزش و یادگیری الکترونیکی یونسکو در ایران نیز در راستای همسویی با اولویت های یونسکو در حوزه آموزش و یادگیری و توسعه مهارت ها که بهترین شکل آن بر بستر شیوه های الکترونیکی صورت میگیرد، اقدام به برگزاری جایزه ملی یادگیری الکترونیکی کرده است. ثبت نام برای شرکت در این جایزه از طریق سامانه ثبت نام آنلاین در وبسایت کرسی تا پایان شهریور 97 ادامه دارد.