دکتر علی اکبر جلالی پدر فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران، طراح و مجری اولین روستای اینترنتی در ایران و پژوهشگر برتر صنعت IT در کشور در اسفند ماه 1395 با اعلان موافقت رئیس بخش آموزش عالی یونسکو، طی حکمی به ریاست کرسی آموزش و یادگیری الکترونیکی یونسکو منصوب شد.

ایشان از سال ۱۳۷۳ به عنوان عضو هيئت علمي در دانشكده برق دانشگاه علم و صنعت ايران مشغول بكار شده و همچنان در اين دانشكده و پژوهشكده الكترونيك اين دانشگاه مشغول به خدمت مي‌باشد. علاوه بر دانشگاه علم و صنعت ايران، دكتر جلالي در سال ۱۳۸۱ با رأي ۱۰۰ درصدي اعضاي هيئت علمي دانشكده برق و كامپيوتر دانشگاه ويرجيناي غربي به عنوان استاد پاره وقت پذيرفته شده است و از آن زمان به‌صورت حضوري و مجازي به تحقيق و تدريس در آن دانشگاه نیز مشغول مي‌باشد.

سوابق تحصیلی ایشان بدین شرح است:

  • دکتری (Ph.D) در رشته برق (کنترل)، سال 1373 از دانشگاه وست ویرجینیا، مورگانتان، امریکا
  • کارشناسی ارشد در رشته برق (کنترل)، سال 1368، از دانشگاه اوکلاهاما، نرمن، امریکا
  • کارشناسی در رشته الکترونیک، سال 1364، از دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی، تهران، ایران

دكتر جلالي جزء محققان آينده‌نگر بوده و نظريه موج چهارم، عصر مجازي را براي اولين بار در دنيا مطرح كرده‌ است و تا كنون چندين پروژه ICT را در سطح ملي در زمينه‌هاي مختلف توسعه فناوري اطلاعات و ارتباطات انجام داده‌ است.

ایشان با ارائه صدها سخنرانی علمی، تالیف و ترجمه کتاب‏های مختلف، ارئه ده‏ها مقاله در مجلات و کنفرانس‏های ملی و بین‏ المللی، انجام ده‏ها پروژه پژوهشی در توسعه کاربردهای فناوری اطلاعات نقش موثری در کشور داشته و دارد. آخرین پژوهش ایشان در زمینه اینترنت اشیاء است.

علاقه مندان جهت آشنایی بیشتر با این شخصیت برجسته علمی و مشاهده رزومه کامل ایشان به این لینک مراجعه کنند.