مراسم تودیع رئیس دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران، سه شنبه ۵ تیر ۱۳۹۷ با حضور دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران در محل این کمیسیون تشکیل شد.

به گزارش روابط عمومی کمیسیون ملی یونسکو- ایران، در این مراسم دکتر حجت الله ایوبی، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران، ضمن قدردانی از تلاش ها و حضور مؤثر خانم لاروش در دوران ریاست ایشان در دفتر منطقه ای یونسکو در تهران، تأکید کرد: جهان امروز بیش از هر زمان دیگری نیازمند صلح و آرامش است و این امر میسر نمی شود مگر از راه آموزش، هنر و گفتمان فرهنگی. او افزود: خوشبختانه در مدت حضور خانم لاروش به دلیل توانمندی ها و شناخت درست ایشان از ایران و منطقه، همکاری های خوبی در این زمینه ها با کمیسیون های ملی کشورهای دیگر برقرار شد.

ایوبی در پایان صحبت های خود با تأکید بر محورهای فعالیت کمیسیون ملی یونسکو- ایران، ابراز امیدواری کرد که همکاری با ایشان در حوزه های مختلف کاری مرتبط با یونسکو همچنان ادامه داشته باشد.

در ادامه این مراسم، پیام دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری توسط نماینده ایشان (رئیس اداره تشریفات و امور بین الملل وزارت علوم) قرائت شد. در متن این پیام آمده بود:

اینجانب به نمایندگی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از خانم لاروش برای تلاش هایی که در این مدت برای تحقق اهداف یونسکو در تهران و منطقه با هدف ایجاد صلح و همکاری آموزشی، علمی وفرهنگی وهمچنین اهداف توسعه پایدار داشته اند، تشکر می کنم. همچنین لازم می دانم که تأکید کنم در راه دستیابی به اهداف سازمان یونسکو، هر جا که باشید ایران همراه شماست.

پس از آن استر کیش لاروش هم ضمن ابراز خوشنودی از حضور در جمع حاضر و همچنین قدردانی از دکتر ایوبی بخاطر هماهنگی جهت برگزاری این مراسم اظهار کرد: مهمان پذیری شما ایرانیان برای من بسیار شگفت انگیز و مثال زدنی است و من دوست دارم این مهمان پذیری و گرمی شما و همچنین تجربیات خود را در طول این مدت، در قالب یک کتاب به رشته تحریر دربیاورم.

لاروش ادامه داد: امیدوارم بعد از این هم همکاری من با ایران در قالب پروژه های مشترک مربوط با یونسکو ادامه پیدا کند.

گفتنی است در این مراسم برخی از معاونان وزرا، رؤسا کمیته های ملی کمیسیون ملی یونسکو- ایران، اعضای کرسی های یونسکو و جمع کثیری از فرهیختگان و هنرمندان حضور داشتند.

این مراسم با اعطا هدایایی به رسم یادبود به ایشان خاتمه یافت.